Jak wybrać altanę?

Standard

Gdy marzy nam się altana w ogrodzie, mamy do wyboru dwie opcje – zbudować ją samodzielnie od podstaw lub kupić gotowy model. Wiele osób decyduje się na te drugie rozwiązanie – zwłaszcza, że rynek daje w tym zakresie ogromne możliwości wyboru. Na co zwracać uwagę, aby decyzja okazała się trafna, a altana służyła nam przez długi czas?

Walory estetyczne

245px-Park_Zrodliska_Lodz_7W pierwszej kolejności naszą uwagę przykuwają zwykle walory estetyczne. Oczywiście, altana ma ładnie się prezentować w ogrodzie, ale nie powinna być elementem, który w otoczeniu dominuje. Ma stanowić raczej dopełnienie krajobrazu. Styl oraz wielkość ogrodu także odgrywają w tym kontekście niebagatelną rolę. Zasada jest generalnie taka, że im mniejszy ogród, tym mniejsza i prostsza powinna być altana. Poprawkę trzeba brać przy tym na to czy zamierzamy umieszczać w altanie meble, grilla itp. Zastanówmy się przy tej okazji jaki kształt altany będzie najbardziej adekwatny do naszych potrzeb i możliwości. W ofercie producentów znajdują się modele okrągłe, prostokątne, kwadratowe, sześciokątne itp. Jeśli lubimy np. styl wiejski i tak właśnie jest zaaranżowana cała nasza posesja, niech i altana odpowiada tym założeniom.

Rodzaj materiału

Bardzo ważne jest to z jakiego materiału została wykonana altana. W tym obszarze najczęściej spotykane są dwie zaprezentowane poniżej opcje.

Altany drewniane – są najczęściej spotykane w ogrodach. Drewno jako naturalny materiał wspaniale komponuje się z otoczeniem, subtelnie podkreśla urodę roślin i jest przyjazne człowiekowi. Dostępne w sprzedaży modele są przeważnie wykonane z drewna świerkowego bądź sosnowego, rzadziej z dębowego, jodłowego czy modrzewiowego – te trzy ostatnie gatunki są co prawda trwalsze, ale za to droższe. Drewno musi spełniać najwyższe normy jakościowe. Altana drewniana wymaga zabiegów konserwacyjnych mających na celu zabezpieczenie drewna przed wilgocią.Takie altany ogrodowe można nabyć w wielu sklepach internetowych m.in. Ogrodosfera, Jagram czy Meblobranie.

 

Altany metalowe – rzadziej spotykane niż modele drewniane. Świetnie wypadają w roli stricte dekoracyjnych elementów, zwłaszcza w ogrodach utrzymanych w nieco starodawnym klimacie. Tego typu altany należy chronić przed korozją.

Jeśli zaś ktoś chciałby mieć altanę murowaną, to w gotowej wersji jej nie kupi.

Pokrycie dachowe

Niezmiernie istotnym kryterium jest dobór odpowiedniego pokrycia dachowego. Liczy się nade wszystko jego trwałość. Oto najczęściej spotykane typy pokryć dachowych.

– gont bitumiczny – atrakcyjny pod względem cenowym, bez konserwacji jest w stanie przetrwać ok. 10 lat,

– gont drewniany – świetnie się nadaje do dachów o skomplikowanych formach, chociaż położenie go na dach jest trudne,

– dachówka ceramiczna – pięknie się prezentuje i odznacza się wyjątkowo długą żywotnością (nawet kilkadziesiąt lat bez zabiegów konserwacyjnych), ale jest bardzo droga,

– sosnowe deski – popularne pokrycie wymagające dobrego przygotowania chroniącego jej przed wpływem wody,

– blacho-dachówka z posypką mineralną – obecna na rynku od kilku lat, pod wieloma względami jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych typów pokryć, powstała z myślą o drewnianych konstrukcjach charakteryzujących się ograniczoną nośnością.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s