Jak zbudować altanę?

Standard

Drewniana altana jest rozwiązaniem bardzo często spotykanym w naszych ogrodach. Niektórzy decydują się na samodzielne jej wybudowanie, co ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim możemy nadać altanie dokładnie taki kształt i wygląd jaki chcemy, uwzględniając oczywiście przepisy prawa budowlanego. Mając zatem gotowy projekt altany, można przystąpić do pracy – oto poszczególne jej etapy.250px-Z_lasu_miejskiego_(2)

1. Przygotowanie podłoża.

Wyznaczamy – np. za pomocą patyków i sznurka – miejsce, w którym stanie altana. Trzeba zebrać z tego obszaru wierzchnią warstwę urodzajnej gleby. Konieczne jest także utwardzenie poprzez wykonanie wykopu i zalanie go cementem.

2. Przygotowanie podstawy konstrukcji.

W tym kontekście ważne jest to czy nasza altana będzie lekka, czy ciężka. W tym pierwszym przypadku zalanie betonem stop fundamentowych powinno wystarczyć. Stopy umieszcza się na głębokości ok. 80 cm przy jednoczesnym zachowaniu odległości pomiędzy nimi nie przekraczającej 1 metra. W stopach trzeba umieścić kotwy z płaskownika, a później przykręcić drewniane bale. Następny krok to montaż podwalin i murłat – te pierwsze montuje się od dołu, drugie zaś od góry. Jeśli altana ma być ciężka i pokaźnych rozmiarów, najlepszym rozwiązaniem jest wylanie fundamentów.

3. Wykonanie podłogi.

Tutaj koniecznie musimy pamiętać o tym, że podłoga nie może by krzywa, więc musimy ją dobrze wypoziomować. Podłogę możemy wykonać z różnych materiałów – z drewna, płytek gresowych, kostki brukowej, płyt betonowych czy ze żwiru lub z kamienia. Podłoga ma być trwała i wytrzymała, a także wygodna w użytkowaniu.

4. Wykonanie dachu.

Budowa dachu jest dość czasochłonna i skomplikowana, a wszystko w tym momencie zależy od kształtu altany oraz zastosowanego materiału pokryciowego. Bez względu na to jaki materiał pokryciowy zostanie użyty, trzeba najpierw stworzyć szkielet dachu – do tego zaś najlepiej nadaje się drewno. Szkielet musi być solidny, dlatego oprócz zbicia poszczególnych elementów gwoździami należy też sięgnąć po zastrzały kątowe. Przed położeniem warstwy materiału pokryciowego najpierw należy ułożyć warstwę ochronną, np. z papy. Dachy altan są przeważnie pokrywane gontem.

5. Montaż ścian i innych bocznych elementów jak np. ażury.

6. Prace wykończeniowe.

To jak ostatecznie będzie prezentować się altana jest zdeterminowane wieloma czynnikami jak np. styl ogrodu oraz nasze oczekiwania i możliwości finansowe.

Zabierając się do pracy warto pamiętać o kilku dość istotnych sprawach:

– przygotujmy sobie odpowiednie narzędzia i urządzenia – niezbędne są szpadel, młotek, poziomica, piły (w tym pionowa pasmowa oraz z regulacją kąta nachylenia), frezarka, obrabiarka, szlifierka, elementy łączące itp.

– nosząc się z zamiarem wybudowania oszklonej altany, rozważmy opcję w postaci ocieplenia podłogi,

– przygotowując podłoże, nie zapominajmy o warstwie izolacyjnej mającej na celu ochronę altany przed wilgocią,

– drewno użyte do budowy altany powinno odznaczać się wysoką jakością, nieodzowne jest zaimpregnowanie go,

– jeżeli decydujemy się na drzwi, ich szerokość powinna wynosić co najmniej 1 m, a wysokość minimum 2 m.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s