Rodzaje altan

Standard

Altany są elementem ogrodowej architektury spełniającym zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Dobór odpowiedniego modelu jest podyktowany licznymi przesłankami – zawsze dokonywany jest pod kątem indywidualnych potrzeb, upodobań i możliwości. Do wyboru są różne rodzaje altan – ich podział zależy od przyjętego kryterium.

320px-Uman_Sofiivka_Chinese_altanka_DSC_2955_71-108-0304Mając na względzie materiał z jakiego altany zostały wykonane możemy wyszczególnić modele:

drewniane: ekologiczne, nieskomplikowane w montażu, wymagają impregnacji,

murowane: bardzo trwałe, traktowane jako inwestycja na lata, w formie gotowych produktów nie występują,

metalowe: do ich wykonania używa się żeliwa lub stali, które łączone są z innymi materiałami, altany te należy zabezpieczać przed korozją.

Kolejnym kryterium przyjmowanym przy podziale altan jest ich kształt. W tym zakresie najczęściej spotykane są następujące typy altan:

– prostokątne,

– kwadratowe,

– okrągłe,

– sześciokątne,

– ośmiokątne,

– budowane na planie trapezu.

Ważnym czynnikiem określającym typ altan jest ich konstrukcja. W tym obszarze spotykanych jest wiele rozwiązań:

altany otwarte: ich lekka i prosta konstrukcja sprawia, że znakomicie sprawdzają się w niewielkich ogrodach,

altany zamknięte: zapewniają bardzo dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem, można w nich zamontować kominek; nadają się głównie do dużych ogrodów, ponieważ w mniejszych wydają się zbyt masywne i przytłaczające,

altany częściowo zamknięte: to odpowiednia opcja dla tych osób, które lubią spędzać dużo czasu na dworze i szukają właściwego miejsca na grilla w ogrodzie.

pawilon ogrodowy: to również rodzaj ogrodowej altany; konstrukcja powstaje zwykle z aluminiowych rurek, na które naciągany jest dach wykonany z wodoodpornego materiału, można  z niego też zrobić ściany.

Niektóre altany mają przeszklone ściany, inne rozsuwane drzwi itp. W zależności od konkretnego modelu boki mogą być całkowicie lub częściowo zabudowane. Niekiedy tradycyjna ścianka jest zastąpiona kratą – taka altana idealnie służy podkreśleniu urody roślin pnących.

Decydując się na altanę w ogrodzie, koniecznie trzeba sobie przemyśleć kwestię jej lokalizacji. Nie może być ona przypadkowa. Raz, że trzeba mieć tu na względzie przepisy prawa budowlanego, dwa – funkcjonalność ogrodu. Niemniej jednak altana może zostać ustawiona jako budowla:

– wolnostojąca,

– narożna: dobra do małych ogrodów.

Modele altan utrzymane są w zróżnicowanej stylistyce. Oto kilka przykładów:

– altana w stylu wiejskiego domku,

– altana w tylu domku góralskiego,

– bogato zdobiona altana nawiązująca wyglądem do klimatów secesyjnych,

– minimalistyczna altana.

W zależności od wybranego rodzaju altany należy się zastanowić nad doborem odpowiedniego wyposażenia takiego jak np. meble ogrodowe, grill, kominek czy oświetlenie.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s